Jakie wino sprawdzi się na weselu?

Wesele to dla pary młodej wyjątkowy moment. Przygotowanie przyjęcia weselnego może przyprawić o zawrót głowy i być wyzwaniem. Jednym z wielu zadań, jakie czekają narzeczonych, jest wybór weselnego menu, w tym alkoholi – między innymi wina.

Klasyfikacja win ze względu na kolor

Klasyfikacji win jest kilka. Jednym ze sposobów jest podział ze względu na barwę na: białe, różowe i czerwone. Czerwone wino wyrabiane jest  z ciemnych winogron, uchodzi za zdecydowanie cięższe od białego. Natomiast białe produkuje się z kolei z białych winogron, uchodzi ono za kwaśniejsze od czerwonego, bardziej orzeźwiające. Wino różowe uzyskuje swój niepowtarzalny kolor dzięki krótszemu procesowi maceracji. Można w nim wyczuć wyraźny posmak goryczki i jest bardzo aromatyczne. Podaje się je zazwyczaj podobnie jak wino białe – z lżejszymi potrawami i raczej lekko schłodzone.

Klasyfikacja win ze względu na zawartość cukru

Kolejnym podziałem jest klasyfikacja win ze względu na zawartość cukru, który zostaje w nim po fermentacji. Tu dzielimy wina na: wytrawne i półwytrawne oraz słodkie i półsłodkie. Przy klasyfikacji ze względu na zawartość cukru określa się, że wytrawne trunki zawierają do 10 gramów cukru na jeden litr, półwytrawne od 10 do 30 gramów, półsłodkie zawierają od 30 do 60, a słodkie powyżej 60 gramów cukru. 

Klasyfikacja win ze względu na jakość

Kolejną klasyfikacją win jest podział ze względu na jakość. W tym przypadku wyróżniamy wina stołowe, regionalne i jakościowe, nazywane również apelacyjnymi. W przypadku win stołowych na etykiecie podaje się tylko zawartość alkoholu i kraj pochodzenia. Natomiast regionalne, jak sama nazwa wskazuje, pochodzą z konkretnego obszaru, w którym położona jest winnica, i taka informacja powinna znaleźć się na etykiecie. Podobnie jak informacja o szczepie, z którego wino zostało zrobione. Wina jakościowe to takie, które spełniają szczególne wymagania zawarte w prawie winiarskim, dotyczącym odmiany winogron, konkretnego obszaru, na którym położona jest winnica, wydajności owoców z hektara oraz metody winifikacji, czyli uzyskiwania wina.

Niezwykłymi winami są te uzyskiwane z upraw endemicznych, czyli takich, które rosną tylko na wybranym obszarze, na przykład dotyczy to części win włoskich i wszystkich pochodzących z Gruzji, pozyskiwanych ze szczepów rosnących tylko na tym terenie – nigdzie indziej ich uprawa nie zakończyła się sukcesem.

Jakie wina wybrać na wesele?

Wybór win musi być powiązany z menu, ale i porą roku, w której odbywa się wesele. Zimą większym powodzeniem będą cieszyły się wina czerwone, czyli cięższe, działające rozgrzewająco, natomiast latem raczej lekkie, białe. Najbezpieczniejszym wyjściem będzie serwowanie wina półwytrawnego, które znajdzie fanów wśród większości weselnych gości.

wino weselne

Należy pamiętać o zasadzie, która mówi, że wina lekkie podaje się zawsze przed cięższymi, wytrawne przed słodkimi, białe przed różowymi, czy czerwonymi. Do wzniesienia toastu wybierzmy wino musujące, na start najlepiej białe. Ono również w wersji czerwonej doskonale sprawdzi się w połączeniu z wieloma daniami  i deserami. Wina wytrawne białe lub różowe podajemy do owoców morza, drobiu, serów, wędlin i innych przekąsek. Wytrawne czerwone można serwować do smażonych ryb, mięsa czerwonego, gęsiny, kaczki, grzybów, dziczyzny lub do pikantnych potraw. Wina słodkie doskonale sprawdzą się do deserów i ostrych serów. Półsłodkie wino dobrze będzie komponowało się z białym mięsem. Ilość butelek wina, które trzeba zamówić, jest uzależniona oczywiście od liczby gości weselnych, jedna butelka powinna być przewidziana do konsumpcji dla 3 lub 5 osób.

Jak przyozdobić wino na stole?

Jednym ze sposobów przyozdobienia wina na weselnym stole jest zaopatrzenie butelek w specjalnie zamówione, spersonalizowane etykiety, na których może się znaleźć zdjęcie młodej pary, czy wybrany przez nich tekst. Popularnością cieszą się też papierowe krawaty i welony. Wino coraz częściej zastępuje na przyjęciach weselnych cięższe alkohole, więc warto poświęcić czas na wybór takich trunków, które zadowolą gusta gości. Ponadto warto rozważyć zakup polskiego wina, które będzie ciekawym sposobem na nadanie wyjątkowego klimatu podczas wesela. Szykując wesele we Wrocławiu można skorzystać z pomocy profesjonalistów i powierzyć ich ocenie wybór alkoholi.