Małe przyjęcie weselne – jak je dobrze zorganizować?

W ostatnim czasie możemy zaobserwować trend coraz mniejszych przyjęć weselnych.

Ma on wiele zalet, lecz też jest wyraźnym sygnałem wyzwalania się spod społecznej presji na urządzanie wesela “dla gości”. Dlaczego małe wesela są lepszym rozwiązaniem i jak je dobrze zorganizować?

Mniejsze koszty organizacyjne

Oczywiście jest to kwestia dyskusyjna, dlatego że zarówno wesele na 400, jak i impreza na 40 osób może być kosztowna. Na ogół jednak im mniej gości, tym mniejszy jest wydatek. Dzięki temu zaciąganie wieloletniego kredytu wcale nie jest konieczne, a zaoszczędzone pieniądze można wydać na znacznie ważniejsze potrzeby lub po prostu dzięki nim spełnić swoje małe marzenia.

Zerwanie z tradycją

Współczesne pokolenia są coraz mniej przywiązane do nakazów, jakie narzucają nam dawne obyczaje. I nie ma w tym nic złego. Otwarcie sprzeciwiamy się zapraszaniu tych członków rodziny, których znamy ledwie lub wcale, a także nie godzimy się już tak ochoczo na przyjaciół rodziców. Młode Pary wiedzą już, że wesele jest przede wszystkim ich uroczystością, dlatego też może być zorganizowane zgodnie z ich pragnieniami.

Swobodna zabawa na poziomie

Tradycyjne wesele na ogół wiązało się i nadal niestety czasem jeszcze wiąże z niesmacznymi zabawami weselnymi, które bawią głównie starsze pokolenia. Nowoczesne wesela na ogół wymagają od wodzirejów nieco większej finezji tak, aby nie urazić nikogo z gości.

Z punktu widzenia wielu DJ-ów i wodzirejów to właśnie małe wesela, urządzone we współczesnym duchu są znacznie większym wyzwaniem, wymagającym dużej dozy taktu i kreatywności. Co jednak ważne, bawiąc się w gronie dobrze znanych Ci najważniejszych osób, będzie dużo łatwiej o pełną integrację.

Eko wesele w duchu zero waste

Zapewne nie udaje się to jeszcze wszystkim, lecz mniejsza liczba gości może pomóc w wygenerowaniu znacznie mniejszej ilości odpadów. Łatwiej będzie Wam poprosić gości o prezenty w torebkach zamiast papieru (ponowne wykorzystanie) lub wymyślić alternatywę dla papierowych zaproszeń (np. własna strona internetowa, za której pośrednictwem zaprosicie bliskich i przekażecie najważniejsze informacje).

Sposobów jest mnóstwo, a trzeba przyznać, że wprowadzenie ich w życie będzie znacznie łatwiejsze przy mniejszej liczbie osób, zwłaszcza jeśli część pomysłów jest zupełnie nowatorska.

Czym najbardziej wyróżnia się mniejsze wesele?

Mniejszy stres i większe pole do działania

Przede wszystkim tym, że jego organizacja wcale nie musi być tak czasochłonna i stresująca, jak w przypadku większej imprezy. Małe wesele jest dużo łatwiej zorganizować w dowolnym miejscu (duże podwórko, polana pod gołym niebem, restauracja lub inne nietypowe pomysły).

Jeśli organizujesz przyjęcie weselne we Wrocławiu lub w innym większym mieście, wówczas zapewne zetkniesz się z bogatą ofertą sal weselnych, jakie oferuje m.in. Hotel Jasek. Jeśli zaś mieszkasz w mniejszej miejscowości, nadal masz duże pole do działania.

Wesele jak z marzeń

Mniejsze wesele to większa szansa, by stworzyć je takim, o jakim marzysz. Możecie więcej pieniędzy zainwestować w popularny ostatnio reportaż ślubny, strefę relaksu podczas przyjęcia lub inne rzeczy, na które to właśnie Wy będziecie mieli ochotę.

organizacja wesela

Własna produkcja dekoracji i zaproszeń

Wiele  rzeczy możecie zrobić samodzielnie. Jeśli jesteście fanami handmade i macie ciekawe pomysły, możecie np. sami wykonać zaproszenia i dekoracje ślubne. Możecie wciągnąć w to kilka znajomych artystycznych dusz i dobrze się bawić przez długie godziny! A na koniec uwiecznić wspólne przygotowania poprzez choćby kilka zdjęć.

Czy mniejsze wesele to mniej zabawy?

Jeśli jesteś w stanie przypomnieć sobie weekendowe wypady w miasto ze znajomymi, to zapewne wiesz, że nie jest potrzebna zbyt duża grupa ku temu, by świetnie się bawić. Dlatego też, jeśli nadal jeszcze się zastanawiasz nad tym, czy warto zorganizować przyjęcie weselne na mniejszą grupę osób, wiedz, że jest to świetny pomysł, łączący w sobie wiele zalet, których nie zagwarantuje Ci przyjęcie weselne liczące aż kilkaset osób.