Porcelana kostna jako prezent ślubny

Porcelana Kostna (zwana inaczej Bone China, bądź też porcelana “miękka”) to rodzaj porcelany, stworzony w XVII wieku przez brytyjskiego ceramika. Produkowany jest z odpowiedniej ilości popiołu kostnego, skalenia i kaolinu. Wyróżnia się ona wyższym poziomem bieli i przejrzystości oraz większą wytrzymałością mechaniczną niż porcelana “twarda”. Dzieje się tak głównie z powodu wysokiej zawartości popiołu kostnego, który pozwala obniżyć temperaturę wypalania, co umożliwia m.in. użycie znacznie szerszej gamy kolorów tak pod glazurą, jak i w samej glazurze. Dzięki cienkim ścianom oraz delikatnej formie porcelana ta pozwala uzyskać niecodzienne, wyszukane kształty będące ozdobą domu. Jest również niezwykle lekka. Dzięki tym cechom po dziś dzień cieszy się niesłabnącą sławą wśród swoich wielbicieli i jest przez znawców uznawana za niepodważalnie najlepszą na świecie.

Choć Bone China nie jest najtańszym produktem, znajduje uznanie wśród przedstawicieli większości klas społecznych ekonomicznych. Najczęściej jest jednak kupowana jako prezent ślubny, dąc symbolem życzeń trwałości, wytrzymałości i piękna związku pary młodej. Znajduje ona również większe uznanie niż jej “twarda” siostra,  w domach, w których większośc życia przebiega w pośpiechu, ponieważ w odróżnieniu do innych rodzajów ceramiki jak kamionka, fajans, majolika czy vitrochina, porcelana kostna nie ma struktury porowatej i nie absorbuje wilgoci, przez co może być używana w kuchenkach mikrofalowych i myta w zmywarkach automatycznych bez żadnych ograniczeń.
– Jaki to koszt?

Koszt filiżanki z porcelany kostnej waha się od 25 do 120 złotych. Za talerz zapłacić trzeba od do, podczas gdy podstawka  będzie nas kosztowała 10-50 zł. Jeśli chcemy zakupić cały zestaw porcelany, należy przygotować się na wydatek rzędu 400 – 2500 złotych.

zestaw porcelanowy


Porcelanę kostną można zakupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Jest to produkt na tyle delikatny i nietypowy, że moim zdaniem, powinien być on jednak oglądany osobiście przed zakupem. Często bowiem zdjęcie nie jest w stanie oddać różnorodnych kształtów i barw konkretnego modelu, który po wzięciu do ręki, czy choćby spojrzeniu pod odpowiednim kątem, zrobiłby na nas o wiele większe wrażenie. Jeśli już jednak preferuje się zakupy internetowe, warto skorzystać ze sklepów internetowych znanych marek, często posiadających również swoje stacjonarne odpowiedniki, zamiast szukać na portalach pełnych aukcji lub ogłoszeń lokalnych.