Zdjęcia ślubne – ceny obowiązujące w 2020 roku

Sezon ślubny 2020 to czas, kiedy inspirowaliśmy się licznymi trendami, zarówno odnośnie do wyboru sukni, miejsca na przyjęcie, jak i stylu, w jakim wykonywane były zdjęcia. To właśnie ślubne zdjęcia będą tematem artykułu. Jakie trendy przewijały się przez profesjonalne aparaty najczęściej? Jakie średnie ceny obowiązywały w 2020 roku?

Fotograf ślubny 2020 – przykładowe ceny za usługi

Jak już zapewne wiemy, ceny za usługi fotografów ślubnych praktycznie każdego roku ulegają zmianie. Różnią się one też pomiędzy poszczególnymi fotografami. Cena za profesjonalny reportaż ślubny może oscylować nawet w okolicach 5 tys. brutto, zwłaszcza jeśli fotograf prowadzi zarejestrowaną działalność gospodarczą. Z kolei cena podstawowej sesji ślubnej oscyluje w przedziale  ok. 1800 – 2500 zł. Jeśli zaś decydujecie się na pakiet fotografii w wersji rozszerzonej, zdjęcia mogą kosztować od 2100 do nawet 3500 zł.

Pamiętajmy jednak o tym, że w każdym przypadku cena zależna jest od szeregu czynników, wiec są to jedynie przybliżone szacunki.

Od czego zależy cena za usługi fotograficzne?

Wiele osób, słysząc ceny podawane przez ślubnego fotografa, łapie się za głowę, stwierdzając, że widzieli o wiele tańsze oferty. Znana wszystkim prawda jest taka, że prawdziwy fachowiec się ceni. Niestety, wiele osób wciąż nie rozumie dlaczego.

Decydując się na usługi fotografa, który wycenia się na 500 zł, ryzykujemy bardzo dużo. Przede wszystkim, prawdopodobnie trafiamy wówczas na kogoś, kto dopiero zaczyna budować swoją pozycję na rynku i chce uzyskać jakiekolwiek zlecenie. Weźmy pod uwagę również fakt, że dobry sprzęt fotograficzny również generuje wysokie koszty, zatem osoba robiąca zdjęcia za „pół darmo” albo ma do dyspozycji mocno wysłużony lub słabej jakości tani sprzęt, albo dużo dokłada do swojego interesu. Bardziej prawdopodobny jest ten pierwszy przypadek, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będziecie zbytnio zadowoleni z jakości swoich zdjęć.

Fotograf na wesele Warszawa

„Dlaczego płacimy tak dużo?”

Poniższe argumenty doskonale zrozumieją ci, którzy sami prowadzą własną działalność. Pomimo tego, że przez pierwsze dwa lata możemy liczyć na tzw. mały ZUS, to i tak lwią część budżetu pochłaniają także inne wydatki, do jakich należy m.in. zakup profesjonalnego sprzętu fotograficznego, opłacanie licencji na programy graficzne oraz zakup m.in. tabletu graficznego. Czas pracy fotografa jest nienormowany, gdyż oprócz obecności na ślubie i weselu, musi jeszcze w tygodniu poświęcać czas na obrobienie zebranej dokumentacji, plus ponosi wydatki na zatrudniony personel, jeśli takowy posiada. Jeśli zatem chce mieć faktyczny zysk i nie stanąć przed koniecznością zamknięcia firmy, po prostu musi podawać ceny, które dla wielu wydają się za wysokie.

Znaczenie mają jednak także inne czynniki. Inną kwotę zapłacimy za fotografa na wesele w Warszawie czy we Wrocławiu, inną z kolei w dużo mniejszym mieście, jakim mogą być np. Siedlce. W mniejszych miastach mamy po prostu do czynienia z mniejszą ilością ludzi, a co za tym idzie, mniej jest ślubów. Są to czynniki zewnętrzne, do których również trzeba się dostosować.

Gdzie szukać dobrego fotografa?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, starajmy się jednak wystrzegać zbyt tanich ofert. Nie musimy się też jednak godzić na ceny horrendalnie wysokie. Szukajmy osoby, której oferta będzie pasowała do naszego budżetu, lecz nie kierujmy się wyłącznie ceną. Dobry fotograf to ten, którego portfolio przyprawi was o najszybsze bicie serca.