Zmiany w sypialni – wybieramy nową pościel, kołdrę, poduszki i prześcieradła

Sen to najlepszy lek na regenerację, odpoczynek i zyskanie siły. Tym bardziej powinniśmy zadbać o jego jakość. Co ważne, w sypialni spędzamy 1/3 naszego życia. Warto więc zadbać,o kilka drobnych elementów takich, jak rodzaj pościeli, kołder, czy poduszek, by spało się nam lepiej i efektywniej.

Wysokiej jakości pościel

Największą popularnością cieszy się pościel bawełniana. To materiał naturalny o wysokim stopniu oddychalności i przewiewności. Doskonale odprowadza wilgoć i jest przyjemny w dotyku. Poszewki z bawełny cechuje wysoka wytrzymałość i żywotność. Odporna na wysokie temperatury z powodzeniem posłuży przez lata, zachowując swój bardzo dobry stan. Pościel bawełniana występuje w wersjach 100% lub z domieszką różnych syntetyków, które dodatkowo nadają jej miękkości i delikatności.

Pościele bawełniane to dobry wybór na pościel całoroczną. Fani życia w stylu EKO powinni sięgnąć po poszewki lniane, która oprócz wyjątkowych właściwości prozdrowotnych wyróżnia się minimalistycznym i surowym wyglądem. Zarówno poszewki, jak i prześcieradła, powinny być wysokiej jakości. Tylko wtedy mamy pewność o dobrej jakości snu i wypoczynku.

Czy cena, determinuje jakość pościeli? Nie zawsze, przy wyborze warto jednak dotknąć produkt, by sprawdzić jego teksturę i delikatność. Ważnym wskaźnikiem jakości pościeli jest liczba splotów. Im wyższa, tym lepiej dla nas. Należy unikać pościeli poliestrowych.

Chociaż kuszą bardzo niską ceną nie zapewnią komfortowego snu, a ponadto szybko się niszczą i nie wyglądają estetycznie. Pościel poliestrowa powoduje pocenie się i gromadzenie wilgoci, co sprzyja rozwojowi roztoczy i bakterii. Nie jest przewiewna i nie sprawdzi się zarówno latem, jak i zimą.

Zdrowa jakość kołder

Kołdry wełniane to najzdrowsza propozycja wśród kołder naturalnych. Są lekkie, puszyste, sprężyste i bardzo delikatne w dotyku. Osoby borykające się z dolegliwościami reumatycznymi lub sportowcy mierzący się z przeciążeniem mięśni powinni wybrać właśnie pościel wełnianą. To produkt luksusowy i drogi, ale o udowodnionych właściwościach prozdrowotnych, który sprawdzi się przez cały rok. Fani kołder syntetycznych powinni sięgnąć po kołdry z włóknem silikonowym (rurkowym lub kulkowym).

Silikon jest produktem wiernie imitującym naturalny puch, a przy wykazuje wysoką higieniczność. To doskonały wybór dla alergików.

Idealna poduszka, czyli jaka?

Wybór poduszek jest bardzo szeroki. Producenci oferują modele naturalne i syntetyczne. Które z nich są warte uwagi? Warto pamiętać, że poduszka to kluczowy element, wpływający nie tylko na jakość snu, ale i zdrowie kręgosłupa. To, w jaki sposób podpiera nasz kark, szyję i głowę ma ogromne znaczenie na nasze samopoczucie w ciągu dnia i ewentualne dolegliwości związane z nieprawidłowym ustawieniem karku. Poduszka nie powinna być za wysoka, by nie zmuszać ciała do przybierania nienaturalnej pozycji.

Dlatego warto dopasować ją idealnie do swoich potrzeb i budowy ciała. Jakie wypełnienie warto wziąć pod uwagę, wybierając poduszkę? Najczęściej wybierane i najpopularniejsze są poduszki puchowe lub z pierza. Są ciężkie, ale dobrze układają się pod naciskiem głowy. Nie zapewnia jednak dobrego wsparcia dla karku. Wsad wełniany lub z prosa cechuje sprężystość, dobre dopasowanie, a dodatkowo właściwości antyalergiczne.

Bardzo dobre profilowanie, idealnie wspierające kark i szyję oferuje poduszka z pianki memory lub jej naturalny odpowiednik z orkiszu lub gryki. Właściwości antyalergiczne i bakteriobójcze wykazują natomiast poduszki ze wsadem z bambusa.