Zwyczaje weselne w Wielkopolsce

Ślub i wesele jest ważnym i przełomowym momentem w życiu każdego człowieka. W zależności od miejsca zamieszkania weselne tradycje i obyczaje mogą się znacząco różnić, jednak część z nich zawsze pozostanie taka sama. Warto zagłębić się w ten temat i zapoznać z różnicami kulturowymi.

Podobieństwa i wspólne zwyczaje weselne w Wielkopolsce

Do wręcz obowiązkowych zwyczajów należy z pewnością błogosławieństwo. Rodzice panny i pana młodego spotykają się wspólnie i udzielają parze błogosławieństwa na nowej drodze życia. Głowy nowożeńców są skrapiane wodą święconą. Innym zwyczajem weselnym, którego nie może zabraknąć jest obsypanie pary młodej płatwami kwiatów, ryżem lub drobnymi monetami gdy ci opuszczają kościół. Ma to przynieść szczęście i pomyślność we wspólnym życiu. Często spotykane podczas wesel jest tworzenie bramy weselnej.

Są one rozstawiane zazwyczaj w drodze ze ślubu do miejsca, w którym ma się odbyć wesele. Okup jest przyjmowany w postaci drobnych wartości pieniężnych, słodyczy lub wódki weselnej. Każdy z nas zna również zwyczaj powitania chlebem i solą. Chleb ma zapewnić bogactwo i pomyślność natomiast sól odpędza złe duchy. Rzucenie za siebie soli i rozbicie kieliszków zapewni parze młodej dobry start i szczęście w życiu. Wśród zwyczajów weselnych koniecznie należy wymienić również przenoszenie przez próg, oczepiny, rzucanie bukietem, pierwszy taniec, krojenie tortu weselnego.

Wyjątkowe tradycje weselne w innych regionach Polski

W wielu województwach możemy spotkać się z oryginalnymi zwyczajami, które nie są praktykowane nigdzie indziej. I tak na Kaszubach utrzymuje się zwyczaj o nazwie „zarękowiny”. Polega on na przybyciu do domu małżonki pana młodego wraz z rodzicami i wzajemnym obdarowaniu się prezentami. Na Pomorzu, Śląsku oraz w Wielkopolsce znany jest natomiast zwyczaj „polterabend”, który wywodzi się z Niemiec. W piątkowy wieczór, tuż przed ślubem rodzina oraz wszyscy goście weselni spotykają się przed domem panny młodej by wspólnie symbolicznie tłuc szkło – talerze, butelki, dzbany. Na Śląsku szkło zastępuje porcelana. Zgodnie z tradycją takie działania zapewnią parze młodej pomyślność, szczęście na nowej drodze życia.

Oryginalne tradycje spotkamy również na Podkarpaciu. „Zwiady” bo tak nazywa się weselny zwyczaj tego regionu polega na wysłaniu do rodziny pana młodego powiernika, który skomplementuje i w pewien sposób przekona rodziców do zaakceptowania wybranki.  Tuż po zwiadach odbywaj się kolejna wizyta zwana „poselinami”, podczas której podejmowana jest decyzja odnośnie wysokości posagu. „Wywodziny” to kolejny zwyczaj spotykany w różnych regionach. Polega on na symbolicznym wykupywaniu panny młodej przez pana młodego. Osoba prowadząca wywodziny targuje się z panem młodym o coraz wyższą kwotę, choć w niektórych kręgach kulturowych rolę pieniędzy przejmują słodycze.