Opieka nad dziećmi podczas wesela

Każdemu zależy, aby dzień jego wesela był wyjątkowy i radosny. Ważne jest, żeby wszyscy goście świetnie się bawili i mogli świętować bez stresu. Z tego powodu warto wziąć pod uwagę możliwe problemy naszych znajomych i rodziny.  Zazwyczaj na takim przyjęciu jest chociaż kilkoro rodziców z dziećmi – jak wyjść im naprzeciw?

Wesele z dziećmi czy nie?

Kiedy bierzemy ślub możemy zastanawiać się, czy na przyjęciu chcemy gościć również dzieci czy też nie. Często para młoda obawia się, że maluchy na eleganckim przyjęciu będą się nudzić, rozrabiać i nie pozwolą się rodzicom bawić. Bardzo często jest to prawda, zwłaszcza jeżeli nie przemyślimy tej kwestii wcześniej. Nie chcemy w końcu, aby nasi goście spędzili cały wieczór biegając za pięciolatkiem chroniąc go, i nas, przed kolejnymi katastrofami.

Mamy dwie możliwości podejścia do dzieci w kontekście wesela. Pierwszą z nich jest urządzenie przyjęcia tylko dla dorosłych. Raczej niekulturalne jest napisanie na zaproszeniach informacji o tym, że nie życzymy sobie pociech naszej rodziny. Najlepiej w takiej sytuacji rozpowszechnić tą wiadomość mówiąc o tym rodzinie i prosząc o jej przekazanie dalej. Jest to jednak ryzykowne rozwiązanie. Część naszych gości może być nieobecna, ponieważ dziecko jest za małe, by zostawić je na całą noc, nie ma kto się nim zająć i nie stać ich na opiekunkę. Rodzice mogą też poczuć się wykluczeni, a nawet obrażeni takim rozwiązaniem.

Innym rozwiązaniem jest zapewnienie naszym gościom opieki nad dziećmi podczas naszego wesela. Jest to oczywiście rozwiązanie droższe, ponieważ to kolejny podpunkt w naszym budżecie. Z drugiej strony zapewnia to pełny komfort naszym gościom i ich pociechom. Każda mama na pewno doceni to, że zostanie odciążona przez ten wieczór.

Rodzaje opieki nad dziećmi podczas wesela

Zasadniczo możemy wyróżnić dwa rodzaje opieki nad dziećmi w ramach wesela. Pierwszy typ to wynajęcie opiekunów, którzy zajmą się maluchami poza miejscem przyjęcia – np. w hotelowym pokoju. Dzięki temu dzieci mogą spędzić czas na zabawach w wygodnych ubrankach i prawdopodobnie będą już spać, kiedy rodzice przyjdą je odebrać.

Możemy też wynająć opiekunów i animatorów, którzy zajmą się dziećmi na miejscu. Oznacza to, że rodzice przyjdą z dziećmi na wesele i usiądą w wyznaczonych miejscach. Możemy zorganizować kącik dla dzieci, osobny stół lub ewentualnie pokój hotelowy. Opiekunowie zapewnią rozrywkę maluchom przez całe wydarzenie, a rodzice będą mogli świętować razem z Wami.

Zazwyczaj dobre firmy oferujące usługi opieki nad dziećmi oferują doświadczonych opiekunów, którzy mają wystarczającą ilość zabawek i gadżetów, by bawić się z maluchami w różnym wieku. Jeżeli zdecydujemy się na zatrudnienie takiej firmy powinniśmy zorientować się przede wszystkim ilu dzieci możemy się spodziewać i w jakim wieku. Wypada też powiedzieć rodzicom o tym, że taka opieka będzie zagwarantowana.

W Polsce rodzice często przychodzą na wesele sami, a zabierają maluchy na poprawiny. W takiej sytuacji warto przemyśleć i omówić z naszymi gośćmi jakie mają plany. Często idealnym rozwiązaniem jest zorganizowanie wesela tylko dla dorosłych i kącika dla dzieci na poprawinach.

Niezależnie od naszej decyzji musimy przemyśleć tą kwestię przed weselem. Najgorszym rozwiązaniem jest zignorowanie tego tematu, ponieważ wtedy, może się okazać, że nasi znajomi przychodzą z dzieckiem, a my nie mamy dla niego miejsca przy stole.

Jak zatem ubrać dziecko na wesele?

Najczęściej na weselach dzieci mają osobny stolik, przy którym siedzą i mogą zjeść obiad i uczestniczyć w przyjęciu. Przez pierwsze kilka godzin imprezy dzieci często spędzają czas na sali z gośćmi weselnymi. Dopiero w okolicach wieczornych są zabierane przez opiekunów i animatorów do osobnego pomieszczenia czy pokoju. W związku z tym, że dzieci przez pewien czas uczestniczą w przyjęciu weselny i jednocześnie bawią się również na tzw. „poprawinach”, warto zadbać o odpowiedni strój. Chłopców można ubrać w garnitur albo w eleganckie materiałowe spodnie i koszulę z muszką, krawatem lub bez. Natomiast u młodych kobietek sprawdzą się najlepiej specjalne sukienki na wesele dla dziewczynek.